با کلیک بر روی 1+ ما را در گوگل محبوب کنید

آموزه های سینمایی
هر فرد در زندگی خود یک بازیگر است 
قالب وبلاگ
 « پلک نزنید، تکان نخورید، نفس نکشید» عکاس بداخلاق و پیرفصل کودکی های بیژن ایرانی درسریال در چشم باد را یادتان هست؟ این جمله را می گفت و بعد از یک نور و صدای خفیف سرش را از زیر پارچه مشکی بیرون می آورد. قدیم ترها عکاسی برای خودش مراسم ویژه ای داشت و حتی به نوعی تجملاتی و لوکس بود. خانواده هایی که وضع مالی خوبی داشتند حداقل سالی یک بار با لباس های نو و اتو کشیده آتلیه می رفتند. اما الان هرکس می تواند با یک دوربین دیجیتال و فشردن یک دکمه، فیلم برداری و عکاسی کند. این را مدیون دوربین های دیجیتال هستیم. اما با همه این امکانات، هنوز هم عکس خوب گرفتن، جایی و مکانی دارد و به هرکس که عکس بگیرد، نمی شود گفت عکاس؛ این یعنی این کار، می تواند برای یک عده شغل باشد. کاری که لازمه اش راه انداختن آتلیه عکاسی و فیلم برداری و البته بلد بودن هنر این کار است « پلک نزنید، تکان نخورید، نفس نکشید» عکاس بداخلاق و پیرفصل کودکی های بیژن ایرانی درسریال در چشم باد را یادتان هست؟ این جمله را می گفت و بعد از یک نور و صدای خفیف سرش را از زیر پارچه مشکی بیرون می آورد. قدیم ترها عکاسی برای خودش مراسم ویژه ای داشت و حتی به نوعی تجملاتی و لوکس بود. خانواده هایی که وضع مالی خوبی داشتند حداقل سالی یک بار با لباس های نو و اتو کشیده آتلیه می رفتند. اما الان هرکس می تواند با یک دوربین دیجیتال و فشردن یک دکمه، فیلم برداری و عکاسی کند. این را مدیون دوربین های دیجیتال هستیم. اما با همه این امکانات، هنوز هم عکس خوب گرفتن، جایی و مکانی دارد و به هرکس که عکس بگیرد، نمی شود گفت عکاس؛ این یعنی این کار، می تواند برای یک عده شغل باشد. کاری که لازمه اش راه انداختن آتلیه عکاسی و فیلم برداری و البته بلد بودن هنر این کار است.

سرمایه و تجهیزات

دوربین، عکاس، تدوین

برای راه انداختن آتلیه باید بتوانید خدمات زیر را ارائه بدهید. معمولاً برای شروع کار، یک عکاس و یک فیلم بردار آشنا به تدوین، کفایت می کند. هرکدام از این مهارت ها البته وسایل و تجهیزات مخصوص خودشان را لازم دارند.
عکاسی: حتماً فکر می کنید مهم ترین وسیله عکاسی دوربین است اما بد نیست بدانید که اگر بقیه تجهیزات عکاسی فراهم نباشد، از این مهم ترین وسیله، کار زیادی بر نمی آید. غیر از دوربین که برای شروع کار می توانید با نیکون D90 و بعداً که کار و بارتان بهتر شد از دوربین های SLR استفاده کنید، وسایل نورپردازیتان هم باید تکمیل باشد. نور، فلاش، چتر، سافت باکس، صلیبی( سه پایه) و پرده تقریباً تمام چیزهایی است که در ابتدای کار نیاز دارید. برای این تجهیزات مبلغی حدود 7 میلیون تومان باید کنار بگذارید. فکر اجاره دوربین را هم نکنید، اجاره روزانه دوربین مقرون به صرفه نیست. بهتر است از همان اول پول هایتان را جمع کنید و به دنبال خرید باشید.
فیلم برداری: در بازار فعلی که فیلم برداری های ناشی و تقلید کار زیاد شده اند، یک فیلم بردار خوش ذوق و قریحه خیلی می تواند بترکاند. بیشتر فیلم برداری های الان با دوربین های دیجیتال( پاناسونیک سری MD) انجام می شوند که کار با آنها راحت است. اگر کار فیلم بردارتان خوب باشد، غیر از مجالس عروسی و مهمانی ها به سمینارها و همایش های دانشگاه ها و ادارات هم دعوت می شود. برای دوربین فیلم برداری از 2 میلیون تومان به بالا خرج تان می شود. این یکی را البته می توانید روزانه اجاره کنید. اجاره دوربین فیلمبرداری از روزی 15 هزار تومان شروع می شود.
تدوین: یک تدوینگر فرز و ماهر هم از ضروریات هر آتلیه است. تدوین گری که با فیلم برداری هم آشنا باشد، کارهای میکس و مونتاژ را هنرمندانه تر انجام می دهد. حواستان باشد که تدوینگر منظمی داشته باشید وگرنه با بدقولی، عروس و داماد عجول را حسابی عصبانی می کنید! وسیله کار یک تدوینگر یک کامپیوتر قوی است و نرم افزارهای مربوطه. البته کامپیوتر متناسب با این نرم افزارها بالای یک میلیون برایتان آب می خورد.

آموزش

کتاب، کلاس و دیگر تمرین

برای اینکه عکاسی و فیلم برداری را کمی تخصصی تر یاد بگیرید و مدرکی هم داشته باشید، می توانید در دوره های تخصصی شرکت کنید.
عکاسی: برای یادگیری عکاسی حرفه ای فقط نمی توانید به کتاب اکتفا کنید و حتماً باید در کلاس ها هم شرکت کنید. در واقع کتاب و کلاس مکمل هم هستند و شما با هیچ کدام به تنهایی عکاس قابلی نمی شوید. البته بعد از خواندن کتاب ها و تمام کردن کلاس ها فقط عکاسی بیشتر و بیشتر است که می تواند شما را تبدیل به یک عکاس حرفه ای کند. به جز آموزشگاه های آزاد، کلاس های اتحادیه عکاسان و فیلم برداران و جهاد دانشگاهی هم هستند که قیمت های مناسب تری دارند.
آموزشگاه های آزاد بالای 500 هزار تومان
اتحادیه و جهاد دانشگاهی 250 -300 هزار تومان
بعضی ها هستند که در هر زمینه ای دنبال کتاب های مفید و به دردبخور هستند. در حیطه عکاسی هم کتاب های جورواجور زیادی هستند که شاید اگر با عکاسی خیلی آشنا نباشید، گیجتان بکنند. کتاب« عکاسی پایه» کتابی است که جزو منابع امتحان تئوری است. اما عکاس هایی که این امتحان را با موفقیت پشت سر گذاشته اند از کتاب های مفید دیگری هم می گویند. کتاب « عکاسی هنرستان» برای هنرستان هایی که عکاسی خوانده اند، کتاب آشنایی است که برای عکاسان آماتور هم نکته های مفید و جالبی دارد. کتاب های « فن هنر و عکاسی» و « دوربین دیجیتال» هم می توانند تئوری عکاسیتان را تقویت کنند. « نورپردازی حرفه ای در عکاسی» هم از کتاب های مطرح در زمینه نورپردازی است که راجع به تجهیزات و اصول نورپردازی اطلاعات خوبی به شما می دهد.
فیلم برداری: دوره های آموزشی فیلم برداری و میکس و مونتاژ بیشتر مشترک هستند. این دو مهارت ارتباط زیادی با هم دارند و فیلم برداری که میکس و مونتاژ هم بداند، از لحاظ حرفه ای موفق تر است. نرم افزارهای اصلی در زمینه تدوین Photoshop, Adobe premiere, Edius هستند.
آموزشگاه های آزاد بالای 500 هزار تومان
دوره های اتحادیه 400 هزار تومان

راه اندازی

فلاش ها را علم کنید

1- مجوز گیری

دنگ و فنگ و معطلی گرفتن مجوز اتحادیه زیاد است. پس صبر و استقامت تان را تقویت کنید. بعد از دادن درخواست، کارشناسان اتحادیه حداکثر ظرف 15 روز نظرشان را مبنی بر رد یا قبول درخواست اعلام می کنند. بعد از قبول درخواست ، شما حداکثر سه ماه فرصت دارید که مدارک مورد نیاز را تکمیل کنید. قبل از مشخص شدن محل آتلیه، باید حتماً آیین نامه اتحادیه را مطالعه کنید. بعضی از نکات مربوط به محل آتلیه شاید هیچ وقت به فکرتان نرسد؛ نکاتی مثل اینکه آتلیه باید در طبقه اول باشد یا اینکه وجود یک دستگاه کپی می تواند باعث لغو مجوزتان شود.
*سند آتلیه را باید ارائه بدهید. در واقع شما حتماً باید مالک آتلیه باشید که این مالکیت هم می تواند به شکل شراکتی باشد و هم به شکل شخصی.
*تا فاصله کمتر از 300 متر نباید آتلیه باشد.
*آتلیه نباید در طبقات بالای ساختمان باشد.
*حداقل متراژ آتلیه 40 متر است. بعد از این مرحله، باید برای امتحان دو مرحله ای( تئوری و عملی) عکاسی و فیلم برداری آماده شوید.

2- آتلیه آرایی

*بعد از رعایت تمام نکات اتحادیه، حداقل به سه نفر احتیاج دارید: عکاس، فیلم بردار و تدوینگر. بعضی از فیلم بردارها کارهای تدوین را هم بلدند اما این فقط برای اول کار است. یک کمی که سرتان شلوغ شد باید فکر یک تدوینگر را هم بکنید.
*اتحادیه آتلیه ها را به سه درجه تقسیم می کند و تعرفه عکس های پرسنلی براساس همین درجه بندی اعلام می شود. معیار این درجه بندی هم تجهیزات، سابقه و مهم تر از همه کیفیت کار شماست.
*اگر می خواهید کارهای تخصصی مثل عکاسی از عروس یا کودک را انجام بدهید باید کمی آتلیه تان را مجهز کنید . برای آتلیه عروس باید از وسایل یا به قول عکاس ها دکورهایی مثل مبل، آینه، قاب عکس خالی و طناب کنفی استفاده کنید. در آتلیه کودک هم می توانید از توپ و عروسک یا لباس فارغ التحصیلی استفاده کنید. هرچه رنگ و لعاب دکورهایتان بیشتر باشد، مشتری ها بیشتر خوششان می آید؛ مثلاً در آتلیه کودک می توانید با استفاده از عروسک های محبوب کارتون ها هر بچه بدعنقی را راضی به عکاسی کنید.

تجربه واقعی

من، عکاس 20 سال دارم!

شاید اگر اصرارهای برادرم نبود، من هیچ وقت عکاس آتلیه نمی شدم. البته این اصلاً به این معنی نیست که علاقه نداشتم، بلکه کارها و کلاس های مختلف این اجازه را به من نمی داد. آشنایی اولیه من با عکاسی از هنرستان شروع شد. رشته تحصیلی من نقاشی بود اما در دو واحدی که عکاسی داشتیم، من واقعاً به عکاسی علاقه مند شدم؛ طوری که در کنکور هنر فقط دو رشته عکاسی و نقاشی را انتخاب کردم که شهرستان قبول شدم و نرفتم. اما عشق من به عکاسی به اینجا ختم نشد. بعدها در دوره عکاسی کوتاه مدت جهاد دانشگاهی شرکت کردم که دو سال طول کشید. با پایان این دوره، برادرم که دنبال کارهای راه اندازی آتلیه بود، برای گرفتن مجوز به یک عکاس نیاز داشت. از اینجا بود که من به شکل جدی برای امتحان های آتلیه آماده شدم و خوشبختانه در هر دو امتحان نظری و عملی قبول شدم. الان که به شکل رسمی عکاس شده ام و در آتلیه کار می کنم، از دیدن هر روزه بچه هایی که مضطربانه و خجالت زده به دوربینم خیره می شوند یا بزرگترهایی که خیلی جدی عکس پرسنلی می گیرند، لذت می برم. فکر می کنم باید از برادرم به خاطر اصرارهای آن روز ممنون باشم.

پیشنهاد ویژه

آتلیه خانگی

تمرین و دانستن چند نکته می تواند به شما برای ثبت عکس های بهتر از چهره ( پرتره) های دوستان و اقوامتان کمک کند.
*فضای یک اتاق یا انباری در خانه بهترین گزینه است.
*به نور موجود در اتاق دقت کنید و سعی کنید تا جای ممکن هر مانعی را که سر راه ورود نور قرار دارد، بردارید. اگر نور کافی وجود نداشت از یک یا چند چراغ مطالعه قابل حمل استفاده کنید.
*یک پس زمینه خوب انتخاب کنید. عکاس ها از پارچه هایی از جنس کرباس یا چیت برای پس زمینه استفاده می کنند.
*فاصله سوژه تا دوربین برای تهیه یک عکس با عمق میدان مناسب باید حداقل سه متر باشد.
*فاصله سوژه تا پس زمینه هم باید حداقل نیم متر باشد. سوژه در چرخش یک سوم شانه بهترین حالت را برای عکاسی از چهره دارد.[ جمعه شانزدهم تیرماه سال 1391 ] [ ساعت 12 و 34 دقیقه و 27 ثانیه ] [ احمد اسماعیلی 09138801643 ]
نظرات
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


امیدوارم که از این وبلاگ هر چند ناچیز و بی ارزش استفاده کنید و خدمت گذار شما قدمی هر چند کوچک جهت پیشرفت شما هم وطنان عزیز برداشت باشم

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
script type="text/javascript" src="http://apis.google.com/js/plusone.js">
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic